new logo3m

Nad Górami Świętokrzyskimi wysoko w chmurach króluje dumny szczyt Łysej Góry. W tym miejscu, jak mówią ludowe przekazy, odbywały się spotkania czarownic zwane sabatami. Podczas tych zjazdów diabły i czarownice odprawiały tajemnicze gusła, trwała piekielna zabawa i tańce.

Legendy Świętokrzyskie, Tatiana Banaś i Ryszard Garus

Atrakcje w okolicy

Świętokrzyski Park Narodowy

Jeden z 23 parków narodowych na terenie Polski, utworzony w 1950 r.
Park położony jest w centralnej części Gór Świętokrzyskich i obejmuje: pasmo Łysogór z najwyższym szczytem Łysicą (614 m n.p.m.), część Pasma Klonowskiego, Doliny Wilkowskiej i Doliny Dębniańskiej.
Na Łysej Górze znajduje się Muzeum Przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego oraz klasztor Benedyktynów Świętokrzyskich na Łysej Górze powstały XII wieku.
Lasy pokrywają 95% powierzchni parku. Charakterystyczne są tu mieszane bory jodłowe i buczyny karpackie oraz mały zespół jarzębiny świętokrzyskiej.
W parku znajduje się 270-letnia jodła pospolita mierząca 51 m. Uważana za najwyższe drzewo w Polsce.
Flora i fauna zachowały tu bardzo wysoki stopień naturalności i doskonale funkcjonują w warunkach ochrony biernej, bez jakichkolwiek zabiegów ochronnych. Na grzbietach górskich występują charakterystyczne rumowiska skalne – gołoborza, nadające krajobrazowi specyficzny charakter.
swkrzyzpng

babyjagowo

W miejscowości Huta Szklana powstał innowacyjny projekt pt. „BABYJAGOWO”. Jest to sposób prezentacji walorów kulturowych i historycznych regionu świętokrzyskiego. Pomysłowość widoczna jest w umożliwieniu turystom „zasmakowania” atmosfery niezwykłych atrakcji województwa poprzez ich ożywienie, m. In. Chatka Baby Jagi naturalnej wielkości bajkowa chatka na kurzej stópce ustylizowana żywą osobą Babą Jagą albo jaskinia Zbója Madeja z naturalnego kamienia odtworzona zgodnie z legendami, z żywym Zbójem pilnującym swoich skarbów, śpiącym na czarcim łożu (madejowym).
W „BABYJAGOWIE” będzie się można spotkać ze świętokrzyską czarownicą i spędzić bardzo atrakcyjnie wolny czas. Bo to właśnie położenie, przyroda i natura Gór Świętokrzyskich jest ostoją tradycji, legend i historii jedyną tak bogatą.
„BABYJAGOWO” jest kompleksem budowli z przeznaczeniem z wyeksponowaniem atrakcji turystycznej, ściśle związanej z regionem i będącym symbolem Gór Świętokrzyskich.
babyjagowopng

Park legend

Magiczny świat świętokrzyskich legend...Czekają tu na Ciebie czarownice i diabły,  Zbój Madej, Królowa Bona i wiele innych tajemniczych postaci. Park Legend to budynek o powierzchni ok. 2 000 m. kw gdzie znajdzie się ścieżka edukacyjna z dwunastoma przestrzeniami ekspozycyjnymi, sala edukacyjna, kino 3D, restauracja i sklepik z pamiątkami. Turystę na ścieżce edukacyjnej prowadzi przez około 45 minut wirtualny przewodnik. Podstawową formą, która łączy wszystkie przestrzenie, jest spójna opowieść prowadzona przez narratora–Pielgrzyma Świętokrzyskiego.
swkrzyzpng

sędek

Sędek. Wieś położona jest około 5 km od Łagowa w parafii łagowskiej, przepięknie położona nagórskim grzbiecie, z rozległą panoramą. Gleby czwartej klasy. Nazwa wsi w przeszłości zapisywana była jako Schadek. Wieś od zachodu i północy graniczy ze ścianą lasu, od południa graniczy ze ścianą lasu, od południa z terenem wsi Czyżów, a od wschodu Woli Łagowskiej. Osada zapewne istniała w pierwszej połowie XIV w. Pomyślny jej rozwój przypieczętowany został lokacją wsi na prawie średzkim w 1382 r. o nazwie Sandek, przeprowadzona z inicjatywy biskupa włocławskiego Zbyluta. Sołtysi nowo osadzonej wsi odpowiedzialni być mieli przed wójtem urzędującym w Łagowie. W 1424 r. sołtysem był niejaki Maciej z Sędka, a w 1441 r. Mikołaj z Sędka - obaj ławnicy sądu drugiej instancji prawa niemieckiego w Łagowie.
sedek2

diabeł w kościele

Kościół – parafialny p.w. św. Wojciecha, fundowany został w 1758r. przez Andrzeja Załuskiego, bpa Krakowskiego.
Parafia erygowana w 1765r. Budowa ukończona w 1816r. Kościół konsekrowany w 1817r.
Nawa dwuprzęsłowa, jednoprzęsłowe prezbiterium zamknięte wielobocznie, na jego osi zakrystia. Od zachodu trzykondygnacyjna wieża. Elewacje o podziałach ramowych, prezbiterium opięte ukośnymi szkarpami. Szkarpy, dach i wieża pokryte gontem, od 1972r. blacha.
Ołtarz główny – barokowo klasycystyczny z obrazami Koronacji Matki Boskiej i św. Wojciecha, z końca XVIII lub początku XIX w. Ołtarze boczne, ambona, drewniana chrzcielnica – późnobarokowe. Tablica erekcji Kościoła ufundowana przez bpa Andrzeja Załuskiego z herbem Junorza 1758r. Organy rokokowe – przebudowane.
Po prawej stronie (przy prezbiterium rzeźba św. Michała Archanioła depczącego diabła. Rzeźbę tę wykonał anonimowy rzeźbiarz dla upamiętnienia historii Cisowskiego diabła. Początkowo diabeł swój wstrętny pysk miał zwrócony w stronę ludzi. Toteż niechętnie stawano w pobliżu. W 1943r
diabe2l

Osada Średniowieczna

w Hucie Szklanej
Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej to miejsce, gdzie historia ożywa i zaprasza do podróży w czasie! Położona w malowniczej okolicy, osada w Hucie Szklanej przenosi Cię w świat dawnych czasów, kiedy rzemieślnicy i mieszkańcy tworzyli swoje społeczności w oparciu o tradycję i umiejętności.
Przechadzając się uliczkami osady, możesz zobaczyć autentyczne chaty mieszkalne, warsztaty rzemieślnicze oraz inne budynki rekonstruujące atmosferę życia codziennego w średniowieczu. Zobacz, jak kowal kuje żelazo, garncarz formuje glinę, a tkacz wprawnie pracuje na swoim warsztacie.
W osadzie organizowane są także liczne warsztaty i pokazy rzemieślnicze, które pozwalają na bliższe poznanie technik i tradycji średniowiecznych rzemieślników. Możesz także skosztować potraw kuchni średniowiecznej serwowanych w lokalnych tawernach i knajpach.
Dla miłośników historii i kultury, osada w Hucie Szklanej to niezapomniane doświadczenie, które pozwala na zanurzenie się w atmosferę minionych wieków i odkrycie tajemnic życia codziennego naszych przodków.

osada

Krzyżtopór

Krzyżtopór (dawniej Krzysztopór) w Ujeździe. Ruiny powstałej w latach 1627–1644 rezydencji pałacowej otoczonej fortyfikacjami bastionowymi położonej w miejscowości Ujazd w województwie świętokrzyskim. Była to największa budowla pałacowa w Europie przed powstaniem Wersalu. Od 2018 ma status pomnika historii.
Zbudowany w latach 1627–1644 przez wojewodę Krzysztofa Ossolińskiego; nigdy nie został w pełni ukończony. Jest to obszerny zamek w stylu włoskim typu palazzo in fortezza. W 1894 roku Stanisław Tomkowicz przypisał autorstwo projektu budowniczemu znanemu jako Lauretius de Sente (Wawrzyniec Senes). Od strony północnej przylegały do zamku ogrody w stylu włoskim.

krzyztopor2

harmonia

Świętokrzyska Zagroda Kultury
Interaktywna wystawa przedstawiająca XIX-wieczną wieś świętokrzyską poprzez losy bohaterów - Władzia i Mani. Ta wyjątkowa ekspozycja oferuje zwiedzającym unikalną możliwość zanurzenia się w rytm życia dawnej wsi, prowadząc ich przez cztery pory roku – od wiosny do zimy – w czterech zmysłowo zaaranżowanych salach.
Nowoczesne multimedia i interakcje
Każda sala w "Harmonii" jest wyposażona w multimedia, które pobudzają różne zmysły – wzrok, dotyk, a nawet węch. Dzięki temu zwiedzający mogą nie tylko zobaczyć, ale także poczuć i doświadczyć życia w dawnej wsi świętokrzyskiej. Przekraczając próg każdej sali, wkraczasz w inny świat, gdzie tradycje i obrzędy charakterystyczne dla danej pory roku dosłownie ożywają przed oczami.

harmonia800

Sandomierz

Sandomierz jedno z najpiękniejszych i najbardziej historycznych miast w Polsce! Położony nad malowniczą Wisłą, Sandomierz zachwyca nie tylko swoją bogatą historią, ale także urokiem swoich zabytkowych uliczek, pięknych kościołów i imponującego wzgórza zamkowego.
Spacerując po starówce, poczujesz magię średniowiecza, przechadzając się ulicami wyłożonymi kamiennymi brukami. Nie zapomnij odwiedzić katedry z imponującą gotycką architekturą oraz starówki z malowniczymi kamieniczkami.
Sandomierz słynie także z unikalnego systemu podziemnych tras turystycznych, które pozwalają odkryć fascynującą historię miasta sięgającą wieków wstecz. Nie przegap okazji, by wejść do podziemi i poznać sekrety Sandomierza!
Dla miłośników natury i aktywnego wypoczynku, malownicze doliny Wisły oraz liczne ścieżki rowerowe stanowią doskonałe miejsce do relaksu i rekreacji.

Zapraszamy do odkrywania uroku Sandomierza - miasta pełnego historii, kultury i niezapomnianych widoków!

sanmomierz800

stoki narciarskie

W regionie występuje 6 ośrodków narciarskich. Każdy z nich znajduje się od kilkunastu do kilkudziesięciu minut drogi od Zakamarka.Poniżej krótki opis ośrodków.


1. "Szwajcaria Bałtowska". Perfekcyjnie zorganizowana stacja narciarska poza terenem górskim? Tak to możliwe! Szwajcaria Bałtowska to 5 tras narciarskich o łącznej długości 2 500 metrów, szerokie zjazdy – bezpieczne dla małych i dużych amatorów białego szaleństwa. 4-osobowa kolejka linowa krzesełkowa może przewieźć około 2 400 osób w ciągu godziny natomiast dwa nowoczesne wyciągi orczykowe 1 500 osób na godzinę. Na potrzeby szkółki narciarskiej i wszystkich osób stawiających pierwsze kroki na nartach działa 100 metrowy wyciąg „wyrwirączka”. Dla amatorów adrenaliny udostępniony jest SNOWPARK. źródło -> "szwajcariabaltowska.pl"



2. "Niestachów". Ośrodek narciarski w Niestachowie (góra Otrocz 372 m n.p.m.) ruszył w sezonie 2007/2008. Od tego czasu zyskał duże grono sympatyków narciarstwa. Różnorodność tras narciarskich pozwala na naukę narciarstwa od podstaw, jak i stwarza możliwość aktywnego spędzania czasu dla wytrawnych narciarzy. Narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji teren o powierzchni 4 ha. Trasy są szerokie, łagodne, typowe dla narciarstwa rodzinnego, z obydwu stron otoczone lasem. Ze szczytu rozciąga się przepiękny widok na Łysogóry. Wszystkie trasy są oświetlone, sztucznie naśnieżane i ratrakowane. źródło -> "niestachow.pl"


3. "Sabat Krajno". Rodzinna stacja narciarska  „Sabat” 425m.npm. znajduje się w otulinie Świętokrzyskiego Parku Narodowego u podnóża Łysicy 612m. npm. jednego z najwyższych wzniesień w Górach Świętokrzyskich znanego też ze zlotów czarownic, które ponoć tu się odbywały. Sama Łysica otoczona jest puszczą jodłową na której znajduje się Świętokrzyski Park Narodowy. Z górnej stacji wyciągów rozciąga się piękny widok na Dolinę Wilkowską na której znajduje się zalew. Po prawej stronie jak na dłoni widać pasmo Łysogór ze słynną Łysicą a pod nią św. Katarzynę miejscowość znaną turystom z klasztoru s.s. Bernardynek, źródełka św. Franciszka oraz wejścia na Łysicę. źródło -> "sabatkrajno.pl"


4. "Stadion Kielce". Centrum Sportowo-Rekreacyjne "Stadion" znajduje się w Kielcach, ok. 3 km od centrum miasta. "Stadion" to piękny obiekt położony w środku lasu, znajdujący się w sercu Parku Krajobrazowego, u stóp Góry Pierścienicy. Sezon zimowy na "Stadionie" to prawdziwy raj dla amatorów białego szaleństwa. Do dyspozycji Gości jest stok narciarski, dwa wyciągi oraz zadaszone lodowisko. Co więcej, na terenie ośrodka znajduje się również specjalnie przygotowany stok oraz wyciąg taśmowy dla dzieci. Ogromną atrakcją, która cieszy się dużą popularnością wśród najmłodszych sympatyków zimowego szaleństwa jest ponad dwumetrowa maskotka – Pingwin, o wdzięcznym imieniu "Stadion". Miejsce to, to nie tylko miejsce sportów zimowych. Latem dla Gości mamy również wiele atrakcji. Od początku wiosny do późnej jesieni, mieszkańcy Kielc i okolic często odwiedzają "Stadion". Trasy rowerowe oraz piesze wiodące przez lasy wokół obiektu, zapewniają ciszę, spokój i pełen relaks. Na terenie obiektu znajduje się elegancki, trzygwiazdkowy Hotel 365. Wszystkie pokoje są klimatyzowane i urządzone w ciepłych kolorach z wykorzystaniem drewnianych detali. Znajdująca się na jego terenie Restauracja "Siedem Pokus" to Restauracja z prawdziwego zdarzenia, serwująca dania regionalne, a także śródziemnomorskie. Przez cały rok na terenie "Stadionu" odbywają się liczne imprezy, m.in.. cykliczne zawody narciarskie, Mistrzostwa Polski MTB w kolarstwie górskim, pikniki, festyny, koncerty i inne. źródło ->"narty-swietokrzyskie.pl" , oficjalna strona -> "stadion.kielce.pl"


5. "Telegraf Kielce". Stok narciarski Telegraf znajduje się na północnym zboczu najwyższego wzniesienia w granicach administracyjnych miasta Kielce ( 406 m n.p.m). Jest niezwykle atrakcyjnym miejscem z uwagi na bliskość centrum miasta. Trasa zjazdowa o długości 500 m oraz szerokości 60 m stwarza wspaniałe warunki do uprawiania sportów zimowych takich jak, narciarstwo oraz snowboard. Stok jest sztucznie naśnieżany, ratrakowany i dobrze oświetlony. Przy stoku znajduje się karczma, wypożyczalnia sprzętu sportowego oraz bezpłatny parking. źródło ->"narty-swietokrzyskie.pl" , oficjalna strona -> "telegrafkielce.pl"


6. "Tumlin Sport Ski". Ośrodek narciarski Tumlin Sport Ski znajduje się w miejscowości Tumlin-Podgród na zboczu góry Wykieńskiej (409 m n.p.m.).Na miejscu funkcjonuje niezależny, oświetlony oraz ratrakowany stok narciarski ze sztucznym naśnieżaniem z wyciągiem narciarskim. W ośrodku funkcjonuje również Restauracja, w której można dobrze zjeść oraz zagrzać się w miłej atmosferze. Ponadto istnieje parking na około 100 aut, wypożyczalnia nart oraz wykwalifikowani instruktorzy. źródło -> "tumlinsportski.pl"


stoki2
Lokalizacja
Lechów 171 A, 26-004 Lechów
Telefon
Email

pozostańmy w kontakcie

Masz pytania? Coś budzi Twoje wątpliwości. Pisz śmiało! Odpowiadamy 🙂